0 ks :
 x 

Jak začít aneb vybíráme kuš.

Kuše si vybíráme dle druhu předpokládaného využití , jako např. kuše pro zábavu, kuš pro sportovní střelbu nebo kuše lovecké. Každé využití klade jiné požadavky na provedení kuše.

lov šípy LUMENOK http://www.youtube.com/watch?v=09vvs56GjrE

Mezi kuše pro zábavu , střílení na krátkou vzdálenost do spec. terčů jsou ponejvíc používány kuše pistolové , tyto mají účinný dostřel cca. 20m , jsou proto vhodné i do menších prostor jako jsou tělocvičny, kde je možno je využít za každého počasí , pozor i tyto kuše mohou při neodborné manipulaci způsobit zranění , proto doporučujeme zvláště u mladých střelců zajistit dozor. Pistolové kuše mají nátahovou sílu okolo 80lb, střílí se pomocí malých šipek nebo ocelových kuliček, i tyto kuše dělíme na kladkové a reflexní, ty nejlevnější jsou pak zhotoveny z kvalitních plastů kvalitnější pistolové kuše mají celokovové tělo, lučiště je pak vyrobeno ze spec.za tepla lisovaného laminátu.

Ukázka pistolové kuše:  http://www.epuskohled.cz/eshop/kuse/kuse-pistolova-kladkova-80lb-klapbar-detail

Kuše pro sportovní střelbu

Zde se dostáváme ke kuším určeným pro sportovní střelbu,tato problematika je poměrně složitá a obsáhlá stejně jako u všech mechanických zbraní, technologie výroby i použitých materiálů se vyvíjí mílovými kroky. Kombinací nejnovějších materiálů pro výrobu kuší , stejně jako špičkových strojů pro jejich výrobu se dostáváme k velmi dokonalým mechanickým zbraním.Kuše určené pro sportovní střelbu jsou velmi přesné, již nezáleží tolik na nátahové síle a rychlosti vystřeleného šípu, jelikož ji nepotřebujeme tolik jako u loveckých kuší ale o tom později , ale především na přesnosti výstřelu. Zpravidla používáme kuše reflexní. Kuše reflexní se vyznačují tím , že nejsou opatřeny kladkami , rozpětí ramen je proto o něco větší než u kuší kladkových, taktéž si troufnu tvrdit že reflexní kuše jsou přesnější jelikož kladkový mechanismus na konci ramen do jisté míry ať chceme nebo nechceme do jisté míry ovlivňuje díky nepatrným vibracím dráhu letu šípu, to u reflexních kuší odpadá a jak se říká v jednoduchosti je krása.

Těla kuší jsou zpravidla vyrobeny z hliníku nebo jeho slitin zejména kvůli váze a výborným mechanickým vlastnostem, těla kuší jsou opracovány na špičkových CNC frézách kde se přesnost opracování dosahuje na setiny mm. Obvykle pak bývá tělo kuše na pažbě a předpažbí spec.plastem pro příjemný pocit z úchopu kuše.Každý výrobce má pak jinou kvalitu použitých plastů, což se odráží na konečné ceně kuše.Důležitou součásti kuší a to jak pro sportovní střelbu tak kuší loveckých je optický zaměřovač, pro jeho uchycení slouží Weawer lišt , ty nejlevnější jsou vyrobeny z plastů což při střelbě za domem jistě postačí ale u špičkových kuší jsou již tyto Weawer lišty vyrobeny z kvalitní oceli, to zajišťuje dokonalé spojení kuše s optikou, toto dodává vynikající výkon při sportovní střelbě.

Ukázka sportovní kuše: http://www.epuskohled.cz/eshop/kuse/kuse-kladkova-desert-hawk-ii-225-lbs-detail

Kuše lovecké , u těchto kuší je kladen důraz na spolehlivost , rychlost výstřelu, hlučnost a v neposlední řadě sílu výstřelu, v drtivé většině se používají kuše kladkové a to především pro výbornou dynamiku vystřeleného šípu a kompaktní rozměry jímž tyto kuše disponují, toho všeho je dosaženo pomocí důmyslně navrhnutého a provedeného systému kladek, jenž jsou umístěny na koncích ramen kuše.Nátahová síla se pohybuje od 180 – 225lb , jelikožÂ  natahování takto silných kuší je již fyzicky náročné a to zvláště při opakované střelbě, proto doporučujeme použít natahovák tětivy který pomocí jednoduchého kladkového mechanismu nám značně ulehčí práci to je jedna z možností a nebo jsou kuše opatřeny spec.natahovacím mechanizmem zabudovaným v těle kuše, což ale částečně zvyšuje jejich váhu i rozměr, těla kuší jsou stejně jako u sportovních kuší vyrobena z hliníku nebo jejich slitin. Ramena kuší pak z High – Tech laminátu, kladky pak buď ocelové odlehčené nebo opět z hliníku nebo jeho slitin.Velmi důležité je kvalitní opracování všech součástí a to nejen těla kuše , kulisy pro uložení lučiště,  Weawer lišty nebo lučiště , ale velmi důležité je perfektní zpracování spoušťového mechanizmu, který zajišťuje nejen spolehlivý výstřel ale také bezpečnost při střelbě.Kuše jsou pak opatřeny pojistkou spouště která zabraňuje náhodnému výstřelu stejně jako výstřelu bez šípu tzv.DRY FIRE , tento výstřel z kuše naprázdno  může způsobit nejen poškození kuše ale i zranění střelce!

Proti palným zbraním má kuš výrazně tišší výstřel bez záblesku, proto kuš řadíme mezi tiché zbraně ,v současnosti jsou některé kuše navíc opatřeny i dopadovým tlumičem tětivy což má za následek ještě menší hlučnost při výstřelu, dále pak má kuše malý zpětný ráz a – podobně jako ve středověku – je schopna účinně prostřelit i neprůstřelné vesty!

Na kuše není nutný zbrojní průkaz , pouze dovršení 18let.

Ukázka lovecké kuše: http://www.epuskohled.cz/eshop/kuse/kuse-kladkova-barnett-predator-175lb-detail

Lov srnců kuší Ohio USA: http://www.youtube.com/watch?v=xT1yaQyJSDk

Věříme, že jste si udělali obrázek o tom, jak kuš pracuje ale i o základní problematice a pomohli jsme Vám s jejím výběrem.

Schneider Roman

V případě jakéhokoliv dotazu mě neváhejte kontaktovat na tel . +420 775 295 002

Střelbou z kuše se zabývám již několik let , každoročně pořádáme lovecké výpravy a zúčastňuji rúzných střeleckých soutěží, proto pokud by jste potřebovali s výběrem kuše Vám rád poradím, a zde na mých stránkách si kuši za nejlepší internetové ceny v ČR ji jistě vyberete.Pokud jste u nás Vámi poptávanou kuš nenalezli , neváhejte mne kontaktovat dodáme prakticky jakoukoliv kuš.

Prodejce

Roman Schneider

  • Na Pěčonce 2/2162, 710 00 Ostrava
  • +420 775 295 002
  • obchod@epuskohled.cz

Přihlašovací formulář

Zaregistrujte se a získejte výhody

Zaregistrujte si účet ještě dnes a získejte skvělé nabídky a přizpůsobené produkty pouze pro vás.

  • Zabezpečený registrační formulář
  • Data můžete kdykoli aktualizovat
  • Snadné objednávání produktů