Základem každého šípu je tělo, označované jako Shaft. Jde o trubku vyrobenou buď z hliníku, karbonu nebo jde o kompozit hliníku a karbonu. To samé platí i pro šípy do kuší.Najdete pochopitelně i jiné materiály jako dřevo nebo laminát, ale ty nejsou pro silné lovecké kladkové luky použitelné. Nock (česky končík) je plastové zakončení šípu s drážkou, do které se vkládá tětiva luku. Jako Tip se označuje kovový hrot, který se šroubuje do vložky - Insert, která je do shaftu vlepena. Poslední typickou součástí jsou stabilizační křidélka, označovaná jako Fletching.
Dalším doplňkem šípu je Nock Pin. Využívá se u šípů do luků jako ochrana Shaftu, tedy hlavně u terčové střelby, kde do terče dopadá více šípu a hrozí tak poškození druhým šípem při zásahu v terči. Lze použí do karbonových i hliníkových šípů, u dřeva použít nelze. Pin je vlepen do shaftu a na jeho konci je teprv nasazen končík, který lze snadno po poškození měnit. Končíky bez pinu jsou vsunuty přímo do Shaftu a u použití karbonu je není třeba lepit, drží dostatečně pevně.
Končíku pro kuše je víc druhů, záleží však na kuši pro kterou je končík určen. Nejvíce používaným je končík první z leva, tzv půl měsíc.
Součástí některých šípů je i Insert. Ten je také vlepen do Shaftu a je určen pro vyměnitelné hroty se závitem a to i lovecké. Použitý materiál je hliník nebo mosaz. Mosaz má větší váhu a je využívaná spíše pro lovecké účely k dosažení větší kinetické energie. Každý Insert má tedy určitou váhu, délku a průměr.
Do hliníkových a karbovových šípu lze použít rúzné hroty a to jsou buď hroty vyměnitelné se závitem a nebo hroty terčové u kterých není třeba použití Insertu a vlepují se přímo do shaftu. Hroty a končíky dřevěných šípů se lepí přímo na Shaft.
Lze použít i světelné končíky pro střelbu za šera nebo jen tak pro radost. Dnes máme už více druhů které se aktivují výstřelem nebo ručně. Končíky se vkládají do Shaftu bez lepení a jsou určené pouze pro karbonové šípy jak do luků tak do kuší.
Letky šípů lze volit libovolně a to z přírodního peří nebo letky umělé.Olepení nazývané FLU-FLU je použitelné pouze pro luky. Slouží k rychlému brždění šípu za letu. Použití při lovu ptactva za letu.
Délku a tuhost šípů tedy Spine je nutné vybírat podle síly luku. U kuší je dobré dodržovat jen minimální váhu šípu, což platí i u luku. příliš lehký šíp může poškodit luk i kuši.
Karbonové šípy se značí číslem cca od 150 -1000. Čím je tedy číslo menší tím je Shaft pevnější na ohyb. Například při použití luku o síle 70lb je nutné použít pevný Shaft o spinu minimálně 350. Při použití většího Spine by u takto silného luku mohlo dojít při výstřelu ke zlomení šípu , zranění střelce a poškození luku.
U hliníkových šípu je značení Spine číslicemi.
Například od 1516-2317, 1716- 20-30 Liber, 1816- 25-35 Liber, 1916-30-40 Liber, 2018- 35-45 Liber, 2117- 45-55 Liber, 2219- 50-60 Liber, 2317- pro luk se sílou nátahu 55-70 Liber
Délku šípu by jme měli volit v závislosti na tuhosti a délce nátahu luku tak aby hrot šípu končil bezpečně před lukem a nedotýkal se zádné části luku.
Použití materiálu Shaftu už jej jen na střelci. Karbonové šípy jsou odolnější proti zničení a nelze je třeba ohnout při vyndavání z terče jako šípy hliníkové. Ale pozor vše není nezničitelné a karbon může prasknout. Je tedy nutné šípy kontrolovat jestli není někde Shaft prasklý například kolem končíku.
Šíp je tedy dobré i prohnutím v ruce všemi směry skontrolovat a pokud v něm něco praská či se ozývá nějaký podezřelý zvuk, je dobré tyto šípy odložit a nepoužívat.